Diecezja Opolska, we współpracy z Polską Prowincją Zgromadzenia Słowa Bożego, uczciła pamięć błogosławionego o. Alojzego Ligudy SVD w dwóch odrębnych uroczystościach parafialnych. 9 czerwca 2024 r. uroczystości odbyły się w Winowie, miejscu urodzenia o. Ligudy. Z kolei 16 czerwca 2024 roku, z inicjatywy księdza proboszcza, dra Waldemara Klingera, podobne uroczystości odbyły się w parafii katedralnej w Opolu, gdzie o. Liguda został ochrzczony, przyjął sakramenty Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania oraz gdzie odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.
12 czerwca 2024 roku był dniem szczególnym dla wszystkich werbistów, szczególnie w Polskij Prowincji. Nie tylko obchodziliśmy w nim doroczne liturgicznie wspomnienie naszych współbraci, męczenników II wojny światowej, ale także przeżywaliśmy 25-lecie ich beatyfikacji przez papieża Jana Pawła II. W związku z jubileuszem beatyfikacji werbistów męczenników została przygotowana wystawa przedstawiająca ich sylwetki, życie i działalność w Zgromadzeniu Słowa Bożego, którą zakończyła śmierć męczeńska. Wystawę można obejrzeć w kościele seminaryjnym w Pieniężnie do końca września 2024 roku.
8 czerwca 2024 r., na pięć dni przed 25. rocznicą beatyfikacji werbistów męczenników, odbyły się w Chludowie koło Poznania centralne obchody upamiętniające tamto wydarzenie. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy 108 polskich męczenników II wojny światowej, a wśród nich czterech członków Zgromadzenia Słowa Bożego: ojców Ludwika Mzyka, Stanisława Kubistę i Alojzego Ligudę oraz brata Grzegorza Frąckowiaka.
Mija 25 lat od beatyfikacji 108 polskich męczenników II wojny światowej, której dokonał 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II. To okazja, by pokazać, w jaki sposób parafie w różnych częściach Polski kultywują pamięć o męczennikach-werbistach. Odwiedziliśmy 4 parafie, z których pochodzą błogosławieni: Parafię św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, Parafię Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie, Parafię Ducha Świętego w Winowie oraz Parafię św. Jakuba Apostoła Większego w Cerekwicy Starej.
13 czerwca 2024 roku minie 25. rocznica beatyfikacji czterech werbistów męczenników. Byli to o. Ludwik Mzyk, o. Stanisław Kubista, o. Alojzy Liguda i br. Grzegorz Frąckowiak. Jako wotum za ich wyniesienie na ołtarze pragniemy wybudować w Afryce studnię, której będą patronami. Powstanie ona we wsi Kakpala w zachodnim Beninie, w diecezji Djougou, niedaleko granicy z Togo.
Zachęcamy do włączenia się zbiórkę funduszy na budowę Studni Werbistów Męczenników. Ofiary można wpłacać na konto Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie.
18 sierpnia 2023 r., podczas Mszy Świętej kończącej 5. turnus “Wakacji z Misjami”, miała miejsce ceremonia poświęcenia trzech obrazów polskich werbistów-męczenników okresu II wojny światowej. Obrazy poświęcił ks. Michał Gołębiewski z archidiecezji warmińskiej. Już za kilka tygodni obrazy zostaną umieszczone w seminaryjnej kaplicy, refektarzu i hallu głównym Wyższego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga
82 lata temu, po pobiciu i torturach, od strzału w tył głowy zginął bł. o. Ludwik Mzyk SVD. Miało to miejsce 20 lutego 1940 roku w Forcie VII w Poznaniu. Mieszkańcy Chludowa i mieszkający tu werbiści od 6 lat w rocznicę jego męczeńskiej śmierci modlą się i składają kwiaty przed ścianą śmierci w Forcie VII. Tak było i w tym roku.
Jak co roku Misjonarze Werbiści i Siostry Służebnice Ducha Świętego z Chludowa oraz tamtejsi parafianie udali się do Fortu VII w Poznaniu, aby uczcić pamięć zamordowanego tu bł. o. Ludwika Mzyka SVD.
Pierwszy mistrz nowicjatu Polskiej Prowincji SVD i od 1939 r. rektor Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki w Chludowie został skatowany i zastrzelony w tył głowy 20 lutego 1940 roku.